1206F-1R5K-08 | Fastron
RF choke, SMD 1206, 1.5 µH, 320 mA, 1206F-1R5K-08
Order No.: 74D2501
EAN: 4099889008432
MPN:
1206F-1R5K-08
Series: 1206F
1206F-1R5K-08 Fastron Fixed Inductors Image 1
1206F-1R5K-08 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 200 pcs. - if ordered today
100 pcs.
500 pcs.
Subject to prior sale
RF inductor, 1206F-1R5K-08, FASTRON
Applications
  • LC resonant circuits
Product type RF choke
Inductance 1.5 µH
DC current 320 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 1.2 Ω
Measuring frequency 7.9 MHz
Quality Q Q 25
Design SMD 1206
Length 4 mm
Width 2.5 mm
Height 1.5 mm