1206F-2R2K-08 | Fastron
RF choke, SMD 1206, 2.2 µH, 300 mA, 1206F-2R2K-08
Order No.: 74D2502
EAN: 4099889008449
MPN:
1206F-2R2K-08
Series: 1206F
1206F-2R2K-08 Fastron Fixed Inductors Image 1
1206F-2R2K-08 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,303 pcs. - if ordered today
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
RF inductor, 1206F-2R2K-08, FASTRON
Applications
  • LC resonant circuits
  • Mobile telecommunication
  • Automotive subsystems
  • Wireless communication
Technical specifications
Filter Property Value
Product type RF choke
Inductance 2.2 µH
DC current 300 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 1.3 Ω
Measuring frequency 7.9 MHz
Quality Q Q 25
Design SMD 1206
Length 4 mm
Width 2.5 mm
Height 1.5 mm