1206F-101K-08 | Fastron
RF choke, SMD 1206, 100 µH, 80 mA, 1206F-101K-08
Order No.: 74D2508
EAN: 4099889008500
MPN:
1206F-101K-08
Series: 1206F
1206F-101K-08 Fastron Fixed Inductors Image 1
1206F-101K-08 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
10 pcs.
50 pcs.
250 pcs.
Subject to prior sale
RF inductor, 1206F-101K-08, FASTRON
Applications
  • LC resonant circuits
Product type RF choke
Inductance 100 µH
DC current 80 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 21 Ω
Measuring frequency 2.5 MHz
Quality Q Q 18
Design SMD 1206
Length 4 mm
Width 2.5 mm
Height 1.6 mm