07HCP-402M-50 | Fastron
Choke, radial, 4000 µH, 0.14 A, 07HCP-402M-50
Order No.: 87D0561
MPN:
07HCP-402M-50
Series: 07HCP
07HCP-402M-50 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
Pluggable Inductor, 07HCP-402M-50, Fastron
Pluggable Inductor with cap
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 4000 µH
DC current 0.14 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 10.3 Ω
Saturation current 0.22 A
Design radial
Height 10 mm