07HCP-391K-50 | Fastron
Choke, radial, 390 µH, 0.5 A, 07HCP-391K-50
Order No.: 87D0568
MPN:
07HCP-391K-50
Series: 07HCP
07HCP-391K-50 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
Pluggable Inductor, 07HCP-391K-50, Fastron
Pluggable Inductor with cap
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 390 µH
DC current 0.5 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.89 Ω
Saturation current 0.8 A
Design radial
Height 10 mm