07HCP-102K-51 | Fastron
Choke, radial, 1000 µH, 0.3 A, 07HCP-102K-51
Order No.: 87D0621
MPN:
07HCP-102K-51
Series: 07HCP
07HCP-102K-51 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Pluggable Inductor, 07HCP-102K-51, Fastron
Pluggable Inductor with cap
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 1000 µH
DC current 0.3 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 1.95 Ω
Saturation current 0.5 A
Design radial
Height 10 mm