ATV950U75N4U | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 7.5 kW, 480 V, 16.5 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950U75N4U
Order No.: 06N0678
EAN: 3606481284273
MPN:
ATV950U75N4U
ATV950U75N4U Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950U75N4U, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 7.5kW or 10hp, suitable for voltage inputs ranging from 380 to 480V. It is designed with an IP55 rating and conforms to UL type 12 standards.
Power 7.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 16.5 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 299 mm