ATV950U15N4U | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 1.5 kW, 480 V, 4 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950U15N4U
Order No.: 06N0626
EAN: 3606481284228
MPN:
ATV950U15N4U
ATV950U15N4U Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950U15N4U, Schneider Electric
The ATV950 variable speed drive has a power rating of 1.5kW/2HP and is designed to operate within a voltage range of 380-480V. It is built to meet IP55/UL type 12 standards for protection against dust and water ingress.
Power 1.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 4 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 272 mm