ATV950D15N4U | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 15 kW, 480 V, 31.7 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D15N4U
Order No.: 06N0633
EAN: 3606481284297
MPN:
ATV950D15N4U
ATV950D15N4U Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D15N4U, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 15kW (20hp) and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is built to meet IP55 and UL type 12 standards for protection against dust, water, and other environmental factors.
Power 15 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 31.7 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 299 mm