ATV950D55N4U | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 55 kW, 480 V, 106 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D55N4U
Order No.: 06N0674
EAN: 3606481284358
MPN:
ATV950D55N4U
ATV950D55N4U Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D55N4U, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 55kW (75hp) and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is built to meet IP55 and UL type 12 standards, ensuring reliable performance in various industrial environments.
Power 55 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 106 A
Width 345 mm
Height 1250 mm
Depth 375 mm