ATV950D90N4U | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 90 kW, 480 V, 173 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D90N4U
Order No.: 06N0684
EAN: 3606481285812
MPN:
ATV950D90N4U
ATV950D90N4U Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 4 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D90N4U, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 90kW or 125hp, suitable for voltage inputs ranging from 380 to 480V. It is designed with an IP55 enclosure and UL type 12 certification for protection against dust, water, and other environmental factors.
Power 90 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 173 A
Width 345 mm
Height 1250 mm
Depth 375 mm