ATV950D22N4U | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 22 kW, 480 V, 46.3 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D22N4U
Order No.: 06N0645
EAN: 3606481284310
MPN:
ATV950D22N4U
ATV950D22N4U Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 6 Weeks
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D22N4U, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 22kW (30hp) and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is built with an IP55 enclosure and meets UL type 12 standards for industrial use.
Power 22 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 46.3 A
Width 264 mm
Height 678 mm
Depth 299 mm