ATV950D75N4U | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 75 kW, 480 V, 145 A for synchronous/asynchronous motors, ATV950D75N4U
Order No.: 06N0681
EAN: 3606481284365
MPN:
ATV950D75N4U
ATV950D75N4U Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 3 Days: 3 pcs. - if ordered today
1 pcs.
Frequency converter, ATV950D75N4U, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV950 is a variable speed drive with a power rating of 75kW (100hp) and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is built to meet IP55 and UL type 12 standards for protection against dust and water ingress.
Power 75 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 145 A
Width 345 mm
Height 1250 mm
Depth 375 mm