ATV930U22N4Z | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 2.2 kW, 480 V, 5.6 A for synchronous/asynchronous motors, ATV930U22N4Z
Order No.: 06N0504
EAN: 3606489740030
MPN:
ATV930U22N4Z
ATV930U22N4Z Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1 pcs.
Frequency converter, ATV930U22N4Z, Schneider Electric
The altivar process ATV900/ATV930 is a variable speed drive with a power rating of 2.2kW and is designed to operate within a voltage range of 380 to 480V. It is suitable for cabinet integration and has an IP20 protection rating.
Features
  • Embedded power measurement and energy dashboard
  • Embedded process monitoring and control
  • Stop and Go function to reduce energy consumption
  • Asset monitoring and protection
  • Drift monitoring
Technical specifications
Filter Property Value
Version frequency converter
Suitable for synchronous/asynchronous motors
Power 2.2 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 5.6 A
Width 130 mm
Height 285 mm
Depth 196 mm