ATV930U75N4Z | Schneider Electric
Frequency converter, 3-phase, 7.5 kW, 480 V, 16.5 A for synchronous/asynchronous motors, ATV930U75N4Z
Order No.: 06N0513
EAN: 3606489740078
MPN:
ATV930U75N4Z
ATV930U75N4Z Schneider Electric Variable speed drive and Accessories
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 1 Week
1 pcs.
Frequency converter, ATV930U75N4Z, Schneider Electric
This altivar process ATV900 variable speed drive can feed 3-phase synchronous and asynchronous power motors. It is suitable for motors with power rating up to 7.5kW/10HP for applications requiring slight overload (up to 120%). It is suitable for motors with power rating up to 5.5kW/7.5HP for applications requiring significant overload (up to 150%). It works at a rated supply voltage from 380Vac to 480Vac. This variable speed / frequency drive (VSD / VFD) is specifically designed for industrial processes. In the following market segments: oil and gas, mining, minerals and metals, food and beverage water and wastewater.
Power 7.5 kW
Number of phases 3
Rated voltage 480 V
Output current 16.5 A
Width 155 mm
Height 345 mm
Depth 225 mm