HE2AN240ACJ | Panasonic
Relay, 2 Form A (N/O), 240 V (AC), 25 A, 277 V (AC), monostable, HE2AN240ACJ
Order No.: 31G137
EAN: 4099889397079
MPN:
HE2AN240ACJ
HE2AN-AC240V
Series: HE
HE2AN240ACJ Panasonic Industrial Relays Image 1
HE2AN240ACJ Panasonic Industrial Relays Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
100 pcs.
Power relay, type Panasonic HE.
Compact mains disconnect relay for DC and AC voltage. With plug or screw terminals. High dielectric strength (10000 V); Contact type: 1 NO or 2 NO. Contact material: AgSnO2. Switching voltage: max. 277 VAC/30 VDC. Switching current: max. 30 A (1 NO) or 25 A (2 NO). Breaking capacity: max. 8310 VA (1 NO) or 6925 VA (2 NO). Contact resistance: max. 100 mohm. Coil power: 1.92 W (12 and 24 VDC) or 2.6 VA (240 VAC). Contact/coil dielectric strength: 5000 VRMS. Response time: max. 30 ms. Release time: max. 10 ms (12 and 24 VDC), 30 ms (240 VAC). Ambient temperatures: –50 to +55°C. Certifications: VDE, TÜV, UL, CSA.
With 2 x NO contacts and tab terminals, type HE2aN-.
Technical attributes (type, rated voltage, response/release voltage. coil resistance (±10 %)): HE2aN-240V, 240 VAC, 140/36 VAC, 20800 ohm
Contact type 2 Form A (N/O)
switching current 25 A
Coil voltage (AC) 240 V
Switching Voltage (AC) 277 V