V20E750P | Littelfuse
Varistor, radial, VV 1.2 kV, 10000 A, 670 V (DC), 750 V (AC), 410 J, V20E750P
Order No.: 74P6964
EAN: 4099891838294
MPN:
V20E750P
Series: UltraMOV
V20E750P Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
1200 pcs.
Varistor, V20E750P, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Applications
  • Transient Voltage Surge Suppressors
  • Uninterruptable Power Supplies
  • AC Power Taps
  • AC Power Meters
Design radial
Varistor Voltage Type 1.2 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 670 V
Rated voltage (AC) 750 V
Energy absorption 410 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C