V20E140P | Littelfuse
Varistor, radial, VV 220 V, 10000 A, 180 V (DC), 140 V (AC), 110 J, V20E140P
Order No.: 74P6843
EAN: 4099891837082
MPN:
V20E140P
Series: UltraMOV
V20E140P Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
1500 pcs.
Varistor, V20E140P, Littelfuse
Design radial
Varistor Voltage Type 220 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 180 V
Rated voltage (AC) 140 V
Energy absorption 110 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C