V20E550PL1B7 | Littelfuse
Varistor, radial, VV 910 V, 10000 A, 745 V (DC), 550 V (AC), 370 J, V20E550PL1B7
Order No.: 74P6946
EAN: 4099891838119
MPN:
V20E550PL1B7
Series: UltraMOV
V20E550PL1B7 Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,200 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
1200 pcs.
Varistor, V20E550PL1B7, Littelfuse
Design radial
Varistor Voltage Type 910 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 745 V
Rated voltage (AC) 550 V
Energy absorption 370 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C