V20E130P | Littelfuse
Varistor, radial, VV 205 V, 10000 A, 170 V (DC), 130 V (AC), 100 J, V20E130P
Order No.: 74P6839
EAN: 4099891837044
MPN:
V20E130P
Series: UltraMOV
V20E130P Littelfuse Varistors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 14 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
1500 pcs.
Varistor, V20E130P, Littelfuse
Features
  • Lead-free
  • Halogen-Free
  • RoHS compliant
Applications
  • Transient Voltage Surge Suppressors
  • Uninterruptable Power Supplies
  • AC Power Taps
  • AC Power Meters
Technical specifications
Filter Property Value
Design radial
Varistor Voltage Type 205 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 170 V
Rated voltage (AC) 130 V
Energy absorption 100 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C