V20E230PL4B1 | Littelfuse
Varistor, radial, VV 360 V, 10000 A, 300 V (DC), 230 V (AC), 160 J, V20E230PL4B1
Order No.: 74P6871
EAN: 4099891837365
MPN:
V20E230PL4B1
Series: UltraMOV
V20E230PL4B1 Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
2000 pcs.
Varistor, V20E230PL4B1, Littelfuse
Design radial
Varistor Voltage Type 360 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 300 V
Rated voltage (AC) 230 V
Energy absorption 160 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C