V20E230PL2B1 | Littelfuse
Varistor, radial, VV 360 V, 10000 A, 300 V (DC), 230 V (AC), 160 J, V20E230PL2B1
Order No.: 74P6870
EAN: 4099891837358
MPN:
V20E230PL2B1
Series: UltraMOV
V20E230PL2B1 Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
10000 pcs.
Varistor, V20E230PL2B1, Littelfuse
Design radial
Varistor Voltage Type 360 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 10000 A
Rated voltage (DC) 300 V
Rated voltage (AC) 230 V
Energy absorption 160 J
Grid 11 mm
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 85 °C