V14E42AUTO | Littelfuse
Varistor, radial, VV 68 V, 3000 A, 50 V (DC), 42 V (AC), 50 J, V14E42AUTO
Order No.: 74P6414
EAN: 4099891832797
MPN:
V14E42AUTO
Series: AUMOV
V14E42AUTO Littelfuse Varistors
Subject to prior sale
4200 pcs.
Varistor, V14E42AUTO, Littelfuse
Design radial
Varistor Voltage Type 68 V
max. Surge current, transient (8/20 µs) 3000 A
Rated voltage (DC) 50 V
Rated voltage (AC) 42 V
Energy absorption 50 J
Grid 8.5 mm
min. operating temperature -40 °C
max. operating temperature 85 °C