AK10-240C | Littelfuse
TVS diode, bidirectional, 240 V, Littelfuse AK10-240C
Order No.: 74P2891
EAN: 4099891797560
MPN:
AK10-240C
Series: AK10
AK10-240C Littelfuse TVS Diodes
Subject to prior sale
56 pcs.
High power TVS diode, AK10-240C, Littelfuse
Features
  • Very low clamping voltage
  • Sharp breakdown voltage
Version bidirectional
Rated blocking voltage 240 V
Breakdown voltage 250 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Assembly THT
Capacity 2.2 nF