AK10-380C | Littelfuse
TVS diode, bidirectional, 380 V, Littelfuse AK10-380C
Order No.: 74P2895
EAN: 4099891797607
MPN:
AK10-380C
Series: AK10
AK10-380C Littelfuse TVS Diodes
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
56 pcs.
High power TVS diode, AK10-380C, Littelfuse
Features
  • Very low clamping voltage
  • Sharp breakdown voltage
  • Low slope resistance
  • Symmetric in leads width for easier soldering during assembly
  • ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-2
  • Halogen-free
  • RoHS compliant
  • Glass passivated junction
Technical specifications
Filter Property Value
Version bidirectional
Rated blocking voltage 380 V
Breakdown voltage 401 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Assembly THT
Capacity 2 nF