AK10-030C | Littelfuse
TVS diode, bidirectional, 30 V, Littelfuse AK10-030C
Order No.: 74P2869
EAN: 4099891797348
MPN:
AK10-030C
Series: AK10
AK10-030C Littelfuse TVS Diodes
Subject to prior sale
56 pcs.
High power TVS diode, AK10-030C, Littelfuse
Features
  • Very low clamping voltage
  • Sharp breakdown voltage
Version bidirectional
Rated blocking voltage 30 V
Breakdown voltage 32 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Assembly THT
Capacity 20 nF