AK10-190C | Littelfuse
TVS diode, bidirectional, 190 V, Littelfuse AK10-190C
Order No.: 74P2886
EAN: 4099891797515
MPN:
AK10-190C
Series: AK10
AK10-190C Littelfuse TVS Diodes
56 pcs.
High power TVS diode, AK10-190C, Littelfuse
Features
  • Very low clamping voltage
  • Sharp breakdown voltage
Version bidirectional
Rated blocking voltage 190 V
Breakdown voltage 200 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Assembly THT
Capacity 3 nF