AK10-058C | Littelfuse
TVS diode, bidirectional, 58 V, Littelfuse AK10-058C
Order No.: 74P2873
EAN: 4099891797386
MPN:
AK10-058C
Series: AK10
AK10-058C Littelfuse TVS Diodes
Subject to prior sale
56 pcs.
High power TVS diode, AK10-058C, Littelfuse
Features
  • Very low clamping voltage
  • Sharp breakdown voltage
Version bidirectional
Rated blocking voltage 58 V
Breakdown voltage 64 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Assembly THT
Capacity 10 nF