AK10-076C | Littelfuse
TVS diode, bidirectional, 76 V, Littelfuse AK10-076C
Order No.: 74P2880
EAN: 4099891797454
MPN:
AK10-076C
Series: AK10
AK10-076C Littelfuse TVS Diodes
Subject to prior sale
56 pcs.
High power TVS diode, AK10-076C, Littelfuse
Features
  • Very low clamping voltage
  • Sharp breakdown voltage
Version bidirectional
Rated blocking voltage 76 V
Breakdown voltage 85 V
min. operating temperature -55 °C
max. operating temperature 125 °C
Assembly THT
Capacity 6.5 nF