021502.5HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 2.5 A, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 021502.5HXP
Order No.: 74P8308
EAN: 4099891851736
MPN:
021502.5HXP
Series: 215
021502.5HXP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 1,000 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 021502.5HXP, Littelfuse
The 021502.5HXP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, ceramic body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 2.5 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm