0215.125MXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 125 mA, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0215.125MXP
Order No.: 74P8181
EAN: 4099891850463
MPN:
0215.125MXP
Series: 215
0215.125MXP Littelfuse Micro Fuses
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0215.125MXP, Littelfuse
The 0215.125MXP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, ceramic body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 125 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm