0215.200MRET1P | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 200 mA, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0215.200MRET1P
Order No.: 74P8186
EAN: 4099891850517
MPN:
0215.200MRET1P
Series: 215
0215.200MRET1P Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 19 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0215.200MRET1P, Littelfuse
The 0215.200MRET1P is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, ceramic body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 200 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 21.5 mm
diameter 5.6 mm