0215012.MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 12 A, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0215012.MXEP
Order No.: 74P8302
EAN: 4099891851675
MPN:
0215012.MXEP
Series: 215
0215012.MXEP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 2,000 pcs. - if ordered today
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0215012.MXEP, Littelfuse
The 0215012.MXEP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, ceramic body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 12 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm