0215010.MXEP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 10 A, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0215010.MXEP
Order No.: 74P8293
EAN: 4099891851583
MPN:
0215010.MXEP
Series: 215
0215010.MXEP Littelfuse Micro Fuses
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 15 Weeks
Subject to prior sale
1000 pcs.
Time-lag fuse, 0215010.MXEP, Littelfuse
The 0215010.MXEP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, ceramic body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 10 A
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 21.5 mm
diameter 5.5 mm