0215.200VXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 200 mA, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0215.200VXP
Order No.: 74P8189
EAN: 4099891850548
MPN:
0215.200VXP
Series: 215
0215.200VXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
5 pcs.
Time-lag fuse, 0215.200VXP, Littelfuse
The 0215.200VXP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, ceramic body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 200 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm