0215.250HXP | Littelfuse
Microfuse 5 x 20 mm, 250 mA, T, 250 V (AC), 1.5 kA breaking capacity, 0215.250HXP
Order No.: 74P8190
EAN: 4099891850555
MPN:
0215.250HXP
Series: 215
0215.250HXP Littelfuse Micro Fuses
Subject to prior sale
100 pcs.
Time-lag fuse, 0215.250HXP, Littelfuse
The 0215.250HXP is a 5x20 mm time-lag, surge-withstand, ceramic body cartridge fuse that is designed to IEC specifications. It is used as supplementary protection in appliance or utilization equipment to provide individual protection for components or internal circuits.
Version microfuse
Design 5 x 20 mm
Enclosure ceramic tube
Rated current 250 mA
Tripping characteristics T
Rated voltage (AC) 250 V
Breaking capacity 1.5 kA
Length 20 mm
diameter 5.2 mm