VHBCC-562K-02 | Fastron
Choke, axial, 5600 µH, 160 mA, VHBCC-562K-02
Order No.: 87D2253
MPN:
VHBCC-562K-02
Series: VHBCC
VHBCC-562K-02 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-562K-02, Fastron
Product type choke
Inductance 5600 µH
DC current 160 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 26 Ω
Saturation current 200 mA
Measuring frequency 79.6 kHz
Quality Q Q 60
Design axial
Length 16 mm