VHBCC-680K-02 | Fastron
Choke, axial, 68 µH, 1620 mA, VHBCC-680K-02
Order No.: 87D2249
MPN:
VHBCC-680K-02
Series: VHBCC
VHBCC-680K-02 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-680K-02, Fastron
Product type choke
Inductance 68 µH
DC current 1620 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.25 Ω
Saturation current 1790 mA
Measuring frequency 2520 kHz
Quality Q Q 20
Design axial
Length 16 mm