VHBCC-561K-01 | Fastron
Choke, axial, 560 µH, 525 mA, VHBCC-561K-01
Order No.: 87D2258
MPN:
VHBCC-561K-01
Series: VHBCC
VHBCC-561K-01 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-561K-01, Fastron
Leaded Inductor (Fixed Choke Coils)
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 560 µH
DC current 525 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 2.3 Ω
Saturation current 610 mA
Measuring frequency 796 kHz
Quality Q Q 15
Design axial
Length 16 mm