VHBCC-151K-02 | Fastron
Choke, axial, 150 µH, 960 mA, VHBCC-151K-02
Order No.: 87D2345
MPN:
VHBCC-151K-02
Series: VHBCC
VHBCC-151K-02 Fastron Fixed Inductors
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-151K-02, Fastron
Leaded Inductor (Fixed Choke Coils)
Technical specifications
Filter Property Value
Product type choke
Inductance 150 µH
DC current 960 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.8 Ω
Saturation current 1210 mA
Measuring frequency 796 kHz
Quality Q Q 35
Design axial
Length 16 mm