VHBCC-151K-01 | Fastron
Choke, axial, 150 µH, 960 mA, VHBCC-151K-01
Order No.: 87D2346
MPN:
VHBCC-151K-01
Series: VHBCC
VHBCC-151K-01 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-151K-01, Fastron
Product type choke
Inductance 150 µH
DC current 960 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.8 Ω
Saturation current 1210 mA
Measuring frequency 796 kHz
Quality Q Q 35
Design axial
Length 16 mm