VHBCC-100K-02 | Fastron
Choke, axial, 10 µH, 2900 mA, VHBCC-100K-02
Order No.: 87D2377
MPN:
VHBCC-100K-02
Series: VHBCC
VHBCC-100K-02 Fastron Fixed Inductors
Subject to prior sale
Leaded Inductor, VHBCC-100K-02, Fastron
Product type choke
Inductance 10 µH
DC current 2900 mA
Tolerance ±10 %
DC resistance 0.09 Ω
Saturation current 4600 mA
Measuring frequency 2520 kHz
Quality Q Q 55
Design axial
Length 16 mm