PISM-6R8M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 6.8 µH, 4.4 A, PISM-6R8M-04
Order No.: 74D4710
EAN: 4099889012187
MPN:
PISM-6R8M-04
Series: PISM
PISM-6R8M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISM-6R8M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
Power inductor, PISM-6R8M-04, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High reliability
Applications
  • Power supplies
  • Coupling and Decoupling
  • LCD TV
  • Norebooks
  • DC/DC converters
  • Network switching systems
Product type power choke
Inductance 6.8 µH
DC current 4.4 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 22 mΩ
Saturation current 5.1 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 13 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm