PISM-1R5M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 1.5 µH, 6.5 A, PISM-1R5M-04
Order No.: 74D4205
EAN: 4099889011555
MPN:
PISM-1R5M-04
Series: PISM
PISM-1R5M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISM-1R5M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 201 pcs. - if ordered today
1 pcs.
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
Power inductor, PISM-1R5M-04, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High reliability
Applications
  • Power supplies
  • Coupling and Decoupling
  • LCD TV
  • Norebooks
  • DC/DC converters
  • Network switching systems
Product type power choke
Inductance 1.5 µH
DC current 6.5 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 9 mΩ
Saturation current 9 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 13 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm