PISM-101M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 100 µH, 1.2 A, PISM-101M-04
Order No.: 74D4724
EAN: 4099889012309
MPN:
PISM-101M-04
Series: PISM
PISM-101M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISM-101M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available: 353 pcs.
Total Price:
Price list
Quantity
Price per unit*
1 pcs.
10 pcs.
50 pcs.
750 pcs.
1500 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD Power inductor, PISM-101M-04, Fastron
Power Inductors (with tube/also shielded)-Surface Mount Type
Features
  • Power inductors can withstand a wide temperature range
  • The inductance values range from 1.0 µH to 10000 µH and they are suitable for high rated currents
  • They have a high reliability and can be assembled by surface mount technology
  • Their DC resistance keeps power losses to a minimum
Applications
Technical specifications
Filter Property Value
Product type power choke
Inductance 100 µH
DC current 1.2 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.28 Ω
Saturation current 1.2 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 13 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm