PISM-1R0M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 1 µH, 6.9 A, PISM-1R0M-04
Order No.: 74D4700
EAN: 4099889012095
MPN:
PISM-1R0M-04
Series: PISM
PISM-1R0M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISM-1R0M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 750 pcs. - if ordered today
10 pcs.
100 pcs.
500 pcs.
1000 pcs.
*incl. VAT plus shipping costs
Subject to prior sale
SMD Power inductor, PISM-1R0M-04, Fastron
Power Inductors (with tube/also shielded)-Surface Mount Type
Features
  • Power inductors can withstand a wide temperature range
  • The inductance values range from 1.0 µH to 10000 µH and they are suitable for high rated currents
  • They have a high reliability and can be assembled by surface mount technology
  • Their DC resistance keeps power losses to a minimum
Product type power choke
Inductance 1 µH
DC current 6.9 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 0.008 Ω
Saturation current 10 A
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 13 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm