PISM-471M-04 | Fastron
Power choke, SMD, 470 µH, 550 mA, PISM-471M-04
Order No.: 74D4732
EAN: 4099889012347
MPN:
PISM-471M-04
Series: PISM
PISM-471M-04 Fastron Fixed Inductors Image 1
PISM-471M-04 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
Power inductor, PISM-471M-04, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High reliability
Applications
  • Power supplies
  • Coupling and Decoupling
  • LCD TV
  • Norebooks
  • DC/DC converters
  • Network switching systems
Product type power choke
Inductance 470 µH
DC current 550 mA
Tolerance ±20 %
DC resistance 1.25 Ω
Saturation current 550 mA
Measuring frequency 100 kHz
Design SMD
Length 13 mm
Width 9.55 mm
Height 5.35 mm