09HCP-560M-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 56 µH, 2.6 A, 09HCP-560M-50
Order No.: 74D3659
EAN: 4099889010183
MPN:
09HCP-560M-50
Series: 09HCP
09HCP-560M-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
09HCP-560M-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 100 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 09HCP-560M-50, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High Q
Applications
  • DC/DC converters
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Product type suppressor choke
Inductance 56 µH
DC current 2.6 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 62 mΩ
Saturation current 2.8 A
Measuring frequency 100 kHz
Design radial
Length 10.8 mm