09HCP-270M-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 27 µH, 3.5 A, 09HCP-270M-50
Order No.: 74D3655
EAN: 4099889010152
MPN:
09HCP-270M-50
Series: 09HCP
09HCP-270M-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
09HCP-270M-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Standard delivery time from the manufacturer is: 12 Weeks
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 09HCP-270M-50, FASTRON
Features
  • High rated current
  • High Q
Applications
  • DC/DC converters
  • Digital amplifier LPF
  • Signal filtering
Product type suppressor choke
Inductance 27 µH
DC current 3.5 A
Tolerance ±20 %
DC resistance 36 mΩ
Saturation current 3.9 A
Measuring frequency 100 kHz
Design radial
Length 10.8 mm