09HCP-181K-50 | Fastron
Suppressor choke, radial, 180 µH, 1.5 A, 09HCP-181K-50
Order No.: 74D3665
EAN: 4099889010206
MPN:
09HCP-181K-50
Series: 09HCP
09HCP-181K-50 Fastron Fixed Inductors Image 1
09HCP-181K-50 Fastron Fixed Inductors Image 2
Image may differ
NCNR (non cancelable / non returnable)
Available in 4 Days: 102 pcs. - if ordered today
Subject to prior sale
Suppressor inductor, 09HCP-181K-50, Fastron
Pin type coil
Features
  • Plugable inductors offer a wide range of inductance values from 1µH to 150000µH, a high Q and also suitable for high currents and high voltages
  • They come in shielded, tube and versions able to protect the winding
  • They are available in reel packing and ammopack
  • Rated Current up to 6.5A
Product type suppressor choke
Inductance 180 µH
DC current 1.5 A
Tolerance ±10 %
DC resistance 191 mΩ
Saturation current 1.5 A
Measuring frequency 100 kHz
Design radial
Length 10.8 mm